fot. ZakopanePortal.pl

Wiele osób odwiedzających ZakopanePortal.pl to stali bywalcy górskich szlaków. Oni często przyjeżdżają w „swoje” miejsca. Pojawiają się też tacy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Zakopanem i Tatrami. Pierwszą rzeczą, od której rozpoczynają planowanie wypoczynku jest wybór noclegu. Świetnie jeżeli możemy skorzystać z już sprawdzonych i poleconych miejsc. Co zrobić jeżeli nie mamy takiej możliwości? Jak wybrać miejsce, by nasz oczekiwany, urlopowy wypoczynek nie stał się „sennym koszmarem”? Jeżeli oczekujecie konkretnych adresów to ich tu nie znajdziecie. Ludzie mają różne gusta i potrzeby, to one powinny stanowić kryteria wyboru. Zwrócę Wam jednak uwagę na pewne kwestie. Może oczywiste, choć nie dla wszystkich.

 

Wydaje się, że poszukiwanie miłego miejsca noclegowego i dobie internetu stało się czymś banalnie prostym. Wrzućcie jednak do wyszukiwarki „noclegi Zakopane” a zasypie Was niewyobrażalna ilość nazw: hoteli, pensjonatów, domów wczasowych, prywatnych kwater, apartamentów, pokojów, agroturystyki itd. „To kusi i to nęci”. Są jeszcze turyści, którzy idą na żywioł i korzystają z ofert „staczy”. Natkniecie się na nich niemal natychmiast, na przykład po wyjściu z pociągu. Nigdy nie korzystałam z ich usług więc nie czuję się kompetentna oceniać jakości.

Jakąkolwiek formę wybierzemy, w wielu przypadkach pierwszym kryterium, które stawiamy jest cena. Niska cena oczywiście nie zawsze musi oznaczać niski standard. Przyjmijmy jednak, że jesteśmy średniozamożnym turystą. Zaczynamy ustawianie opcji wyboru.

Przy wyborze determinuje nas kilka rzeczy m. in. z kim jedziemy i czego oczekujemy podczas urlopu. Jeżeli wyjeżdżamy w dziećmi wybierzemy miejsce bezpieczne, na przykład z dala od ruchliwej ulicy, ale za to z atrakcyjnym placem zabaw. Własny dojazd też zobowiązuje. Dobrze byłoby mieć gdzie w miarę bezpiecznie zaparkować. Najlepiej bez dodatkowych kosztów. Potrzebny jest więc parking na posesji. Jeśli nie jedziemy własnym samochodem, nie bez znaczenia jest bliskość przystanków. Busy zdecydowanie ułatwiają dotarcie do wejścia na szlak. Poza tym można bez problemu zaplanować trasę i nie schodzić w miejscu, w którym weszliśmy.

Osoby, które lubią zgiełk i bliskość rozrywek wybiorą miejsce w centrum, blisko Krupówek. Ci, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego gwaru i wsłuchać się w odgłosy przyrody wybiorą kwatery na obrzeżach miasta, a nawet w pobliskich wioskach np. Szaflarach czy Poroninie. Nie bez znaczenia jest atmosfera miejsca. Klimatyczny pensjonat czy kwatera prywatna będą alternatywą, dla moim zdaniem, anonimowego i „bezdusznego” (groźnie brzmi, ale często tak bywa), choć często komfortowego hotelu. W ofercie noclegowej coraz częściej możemy spotkać apartamenty. Wybór jest ogromny. Najczęściej wysoki standard, niestety za równie wysoka cenę.

Zejdźmy jednak na ziemię. Co jeszcze będzie nas interesowało przy wyborze noclegu? – wyżywienie.  Musimy rozważyć czy wygodniej będzie mam stołować się „na mieście”  czy wybrać miejsce noclegowe w ofercie z posiłkami. W pierwszym przypadku nie będziemy zobligowani do przestrzegania godzin ich wydawania. Amatorzy górskich wędrówek wiedzą  jak trudno wpasować się w sztywne ramy czasowe. Inni natomiast będą zadowoleni (zwłaszcza Panie 😉 , że nie muszą się martwić tym „Co dziś na obiad?”  i z chęcią wrócą do kwatery, na często smaczny posiłek. Standardem w wielu miejscach stał się aneks kuchenny, wspólny lub w pokoju, albo kuchnia do dyspozycji gości. Bez problemu więc zalejemy „gorący kubek” czy „chińską zupkę”;). Nie zapominajmy, że wspólna kuchnia posiada jeszcze jeden nieoceniony walor- towarzyski.

Kolejna rzecz to łazienka. Pokój może być z łazienką tylko do Waszej dyspozycji Możecie wybrać opcję wspólnej łaźni, dla kilku pokoi. I tu znowu co kto lubi. Przy wspólnej łazience poranne oczekiwanie na prysznic bywa uciążliwe. Zwłaszcza przy dużej liczbie gości. Inna sprawa, że prysznic i umywalka występują w komplecie z toaletą, a wtedy o intymności możemy zapomnieć. Jeśli ktoś ma z tym problem, a dochodzi jeszcze kwestia zapachów i odgłosów, zdecydowanie powinien wybrać pokój z oddzielną łazienka i toaletą tylko do własnej dyspozycji.

Przy wyborze noclegu możemy kierować się wieloma kryteriami. Dla jednego niezbędny będzie telewizor czy bezprzewodowy internet, dla drugiego okno z widokiem na Giewont. Tak naprawdę, bez względu na to, co wybierzemy, najwięcej zależy od ludzi. Zarówno tych, którzy oferują nam noclegi i tych, którzy z nich korzystają. Nie zapominajmy, więc o zwykłej codziennej uprzejmości. Uśmiech i „dzień dobry” może sprawić, że dzień stanie się przyjemniejszy, a my zyskamy miejsce, do którego będziemy z przyjemnością wracać. Ja takie znalazłam, czego i Wam życzę.

 

Autor tekstu: @k

Komentuj

Kategorie: Noclegi w ZakopanemOkiem InternautyPorady górskie

Tagi: , ,