Tatry

Dlaczego Tatry ???

Bo to piękna kraina, szczyty, turnie, stawy, rwące i szumiące potoki, roślinność (nie spotkacie takiej na nizinach), zwierzyna i jak powiedział Papież Jan Paweł II:

TATRY to Sanktuarium Boga!!!

 

 

Pamiętam.. jako kilkuletnie dziecko chodziłem z Ojcem na hale, gdzie pasły się nasze owce. Pamiętam Bacę ubranego po góralsku z ciupagą ostrą aby się bronić przed złym i zwierzyną. Pamiętam jego opowieści o duchach, czarach, i jak ich momiło w turniach, o dziwnych zjawach.  Pamiętam śpiew dziewcząt pasących owce czy krowy i juhasów odpowiadających im śpiewem z perci. Czuję zapach dymu z szałasu unoszący się po dolinie, słyszę szczekanie psów w obrożach z kolcami aby niedźwiedź czy wilk nie złapał za gardło. Pamiętam Przewodników wielu w stroju góralskim, ich smukłe sylwetki i bystry wzrok jak u zbójnika.  Widzę i tych z Błękitnymi Krzyżami na piersi, jacy to byli wspaniali ludzie, byli częścią tej krainy, Tatry były w nich samych.. Jak bardzo wtedy chciałem być taki jak oni – dumni, wolni, niezależni!!!

Mijały lata, całe swe młodzieńcze i dorosłe życie poświęciłem dla TATR i, jak inni twierdzą, jestem częścią Tatr posiadając wszystkie możliwe uprawnienia.

Pasterstwo w Tatrach

źródło: Z. Ładygin, „Pasterstwo”, Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego

Pasterstwo tatrzańskie

źródło: Z. Ładygin, „Pasterstwo”, Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

 

I co widzę obecnie???

Widzę tłumy ludzi pędzących na oślep, widzę że tam gdzie był potok jest suche koryto, widzę zgniłe i brudne w środku szałasy, widzę bacę w portkach ceperskich i z kijem w dłoni a nie z ciupagą.  Widzę brudnego i śmierdzącego juhasa, widzę śmieci na szlakach, niedźwiedzie żebrzące o pokarm, wilki schodzące na ulice miasta aby buszować po koszach.

 Gdzie ta kraina???? Gdzie ci wspaniali ludzie?

Widzę hale zarośnięte chwastami, a jeszcze przed 40 laty było tak pięknie. Pamiętam, bo sam już jestem po 50-tce. Ci ludzie byli za dumni, za wolni więc komuna musiała ich zniszczyć, wygnać ich z Tatr, zniszczyć ich kulturę. Dzisiaj TPN daje hale darmo pod wypas lecz już nie ma kto pasać. Dzisiaj płacą aby kosić polany, żeby nie zdziczały do końca. Pasie obecnie sześciu baców, bo im wmówiono że to wypas kulturowy, że tradycja. Ale gdzie pasą? U wylotu dolin, jak w Kuźnicach. Jeśli i ich zabraknie to co będzie? Młodzi nie chcą się uczyć tego zajęcia!!!!

fot. Łukasz Janus

fot. Łukasz Janus


Tak więc korzystajcie z Tatr!!!! Czerpcie całymi garściami to piękno które jeszcze jest, patrzcie na nie myśląc, że nie wszystkim jest dane widzieć to co Wy widzicie i nie bójcie się strażników TPN czających się za drzewami aby złapać kogoś kto robi siusiu!!! ( i oni chcą aby mówiono o nich że są częścią Tatr?!)

Chodźcie po Tatrach, bo są!! Czujcie się wolni, bo dzięki nim będziecie wspaniałymi ludźmi.

 

Dlatego – Góry!!!!  Bo ja, dzięki nim, jestem kim jestem!!!!

Autor tekstu: Parys

Zdjęcia:

Zbigniew Ładygin, „Pasterstwo”, Wydawnictwo TPN

Łukasz Janus – lukaszjanus.com

Komentuj

Kategorie: Okiem Internauty

Tagi: , ,