Dolina Pięciu Stawów Polskich to jedno z najpiękniejszych miejsc w całych polskich Tatrach. To właśnie tam wiele osób wybiera się, by zatrzymać się w dolinie otoczonej pięknymi szczytami, popatrzeć na Tatry Wysokie i następnie ruszyć na szczyty takie jak chociażby Szpiglasowy Wierch, Kozi Wierch czy w kierunku Zawratu. W malowniczej dolinie znajduje się bardzo popularne, ale trudno dostępne dla „niedzielnych turystów” i klapkowiczów, schronisko górskie.  Jest to najwyżej położone schronisko w Polsce, do którego warto się wybrać jeśli chce się poczuć prawdziwy klimat Tatr.

Aby dostać się do Doliny Pięciu Stawów Polskich można wyruszyć z Palenicy Białczańskiej, gdzie tuż przy Wodogrzmotach Mickiewicza odbija zielony szlak, Schronisko w Dolinie Pięciu Stawówktórym w ciągu około 2 godzin i 15 minut można dostać się do miejsca, w którym czeka piękne, atrakcyjne pod względem architektonicznym schronisko, do którego docierają tylko prawdziwi turyści, którym nie przeszkadza płynący po czole pot czy większy wysiłek fizyczny niż podczas podejścia do Morskiego Oka. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich umiejscowione jest w taki sposób, że jedynie piechotą można się tam dostać. Jeśli ktoś z Was zastanawiał się nad tym, czy można tam jakoś dojechać to odpowiedź jest prosta – NIE! Nawet zaopatrzenie kuchni dostarczane jest dwuetapowo, ponieważ w inny sposób nie da się dostarczyć żywności czy innych niezbędnych w obiekcie przedmiotów:

– częściowo quadem / skuterem lub traktorem (w zależności od warunków/pory roku)

– następnie wyciągiem towarowym

Miłośnicy górskich wypraw, którzy nocowali w omawianym miejscu przyznają, że dzięki temu, że aby dostać się do schroniska trzeba włożyć w to sporo wysiłku, można tam poczuć przyjemny, górski klimat, wypocząć i spotkać „górołazów”, a nie osoby które swoją przygodę z górami ograniczają do korzystania z bryczki na Morskie Oko.  Wieczorami do pięknego górskiego budynku schodzą się „ludzie gór”, z którymi można wymienić się doświadczeniami, porozmawiać czy rankiem wypić wspólnie kawę podziwiając przepiękne widoki na Przedni Staw Polski czy Wielki Staw Polski.

Dla gości schroniska górskiego czeka nie tylko bufet, w którym można zjeść smacznie ale zdaniem niektórych drogo (halo! do tego schroniska nie da się dowieźć żywności, koszt transportu  jest spory więc musi się to niestety odbijać na cenach!), ale również kuchnia turystyczna, z której mogą korzystać osoby z własnym prowiantem. Jak w każdym obiekcie tego typu, wrzątek dostępny jest bezpłatnie dla każdego gościa. Kuchnia i bufet oraz recepcja, gdzie można kupić przewodniki, pamiątki – są czynne od 8.00 do 21.00 z przerwą od 10.00 do 11.00.  Co więcej – turysta może tu swobodnie zostawić plecak, by ruszać w góry z niewielkim ciężarem, może również skorzystać z wypożyczalni książek czy wypożyczalni sprzętu zimowego, nart skiturowych.

Dodatkowymi atrakcjami są różnego rodzaju kursy i wycieczki przewodnickie znajdujące się w ofercie Szkoły Górskiej 5+.

Miejsca noclegowe – 67 miejsc dla turystów. W schronisku znajduje się 13 pokoi: 2-; 4-, 6-, 8-; 10-osobowych.  Ceny noclegów:

1) sezon letni (07, 08, 09), okres sylwestrowy, weekend majowy i Boże Ciało:

pokój 2-osobowy – 90 zł/osoba (z pościelą)

pokój 4-osobowy – 55 zł/osoba

6, 7, 10-osobowy – 45 zł/osoba

2) poza sezonem:

pokój 2-osobowy – 90 zł/osoba

pokój 4-osobowy – 45 zł/osoba

pozostałe pokoje: 35 zł/osoba

Magia – tak można określić to, co zastaje się po dotarciu do omawianego miejsca. Widoki są tak piękne, że nie sposób nie zatrzymać się tam chociażby na chwilę i nie zrobić kilku zdjęć. Ten, kto chociaż raz pojawił się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, będzie tam wracał przy każdej okazji. Połączenie przepięknego otoczenia Tatr Wysokich z przyjemnym klimatem górskiego schroniska sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na to, by pokonywać siebie i swoje słabości i docierać do miejsca, w którym żar miłości do Tatr może przemienić się w ogromny, niemożliwy do ugaszenia ogień. Tego Wam życzymy!

Schronisko górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
skrytka pocztowa 196
34-500 Zakopane
(+48) 78 10 55555