fot. Jerzy Opioła - wikipedia.org

Każdy z tatrzańskich turystów może wskazać przynajmniej jeden ulubiony szlak, który w szczególny sposób zapadł w pamięci. Lubimy kiedy polecacie sobie wzajemnie różne trasy dla początkujących czy zaawansowanych pasjonatów górskich wypraw. Jakiś czas temu otrzymaliśmy opis wycieczki obejmującej jedną z najpiękniejszych tras w Tatrach – od Kuźnic, przez Kopę Kondracką i Suche Czuby Kondrackie aż po Kasprowy Wierch, Murowaniec i powrót do Zakopanego.

Kuźnice – Hala Kondratowa- szlak niebieski , czas przejścia:30 minut

Do Kuźnic, skąd rozpoczynamy szlak łatwo dostać się z centrum Zakopanego komunikacją autobusową prowadzoną przez prywatnych przewoźników (koszt w 2012 roku to 3zł od osoby) lub piechotą kierując się na rondo na Kuźnicach. Warto jednak pamiętać, że wybór busa w dużej mierze zaoszczędzi nam czas i siły na dalszą wędrówkę – szczególnie, gdy mieszkamy w znacznej odległości od wejścia na szlak. Tatrzański Park Narodowy to miejsce ścisłej ochrony przyrody na teren, którego wchodzimy za dodatkową opłatą (bilet 4zł-normalny, ulgowy- 2zł).

Początkowy fragment szlaku, o którym mówimy – to 30-minutowy, lekki spacer. Po dotarciu do malutkiego schroniska ( niczym nieprzypominającego tych wielkich – Murowańca czy w Dolinie Pięciu Stawów) ukazuje nam się ogrom ludzi podążających tym szlakiem. Jest to związane niewątpliwie z tym, iż trasa ta prowadzi również na Giewont- najbardziej rozpoznawalny szczyt w polskich Tatrach. W schronisku czy na przydrożnych drewnianych stołach, proponuję chwilę odpocząć i zjeść śniadanie, gdyż przed nami dosyć długie, strome i monotonne podejście na Przełęcz Kondracką.  Schronisko na Hali Kondratowej powstało w 1948-49 roku, dziś dysponuje 20 miejscami noclegowymi. Z jego tarasów możemy obejrzeć: Giewont, Kopę i Suchy Wierch Kondracki.

Hala Konradowa – Przełęcz Kondracka- szlak niebieski, czas przejścia 1h 25 minut

Różnica wzniesień:

Schronisko Hala Konradowa 1333 m n.p.m.- Przełęcz Kondracka 1725 m n.p.m.

Początkowy fragment szlaku prowadzący spacerową ścieżką, zmienia się po kilku minutach w bardziej strome podejście. Ścieżka utworzona z kamieni prowadzi zakosami, wśród kosodrzewiny i jest dosyć męcząca dla przeciętnego turysty. Dodatkowo duża ilość osób na wąskim szlaku uniemożliwia długi odpoczynek. Przełęcz Kondracka to fragment dużego płaskiego terenu na rozwidleniu szlaku ( m.in. stąd już niedaleko na Giewont) – tu warto też chwilę odpocząć po męczącym podejściu.

fot. tjk

             Przełęcz Kondracka- Kopa Kondracka-szlak żółty, czas przejścia 45 minut  

Różnica wzniesień:

Przełęcz Kondracka 1725 m n.p.m.- Kopa Kondracka 2005 m n.p.m.

Przed nami już ostatni męczący fragment podejścia na szczyt. Jest on zdecydowanie łagodniejszy i krótszy od tego na Przełęcz. W trakcie wędrówki za nami będziemy mieć piękny widok na Giewont i okoliczne szczyty. Kopa Kondracka uważana jest przez wielu za najłatwiej osiągalny dwutysięcznik w Polskich Tatrach.

fot. tjk
 

Granią Suchych Czubów – szlak czerwony, czas przejścia 2h 5minut

Przed nami teraz już tylko 2-godzinny spacer wierchami przez Przełęcz pod Kopą Kondracka ( 1863 m n.p.m.), Goryczkową Czubę (1913 m n.p.m.), Pośredni Goryczkowy Wierch (1874 m n.p.m.), aż do Kasprowego Wierchu ( 1987 m n.p.m.). Trasa ta jest bardzo przyjemna, miejscami przypomina spacer doliną. Brak tutaj ekspozycji, sztucznych zabezpieczeń a ścieżka przez większość szlaku jest szeroka. Nie dajmy się jednak zwieść tej trasie w pochmurne dni, bo również  i tu jest niebezpiecznie (o czymś świadczą wypadki śmiertelne po poślizgnięciu się na śliskiej nawierzchni lub zalegającym płacie śniegu).

 

fot. tjk

Kasprowy Wierch-Sucha Przełęcz (szlak czerwony, czas przejścia 5 minut) – Schronisko Murowaniec (szlak żółty, czas przejścia 1h) – Przełęcz między Kopami (szlak niebieski, czas przejścia 20 minut) – Kuźnice przez Dolinę Jaworzynki (szlak żółty, czas przejścia 1h)

Przed nami już teraz podróż powrotna w dół, część prowadzona po kamiennych schodach, część prostą ścieżką wśród kosodrzewiny. Przy zejściu do Kuźnic warto zahaczyć o schronisko Murowaniec i zjeść tam szarlotkę po długim, ale ładnym widokowo szlaku.

Alternatywnym szlakiem do żółtego przez Dolinę Jaworzynki jest szlak niebieski przez Skupniowy Upłaz.

fot. tjk

Autor tekstu: tjk

Komentuj

Kategorie: Okiem InternautySzlaki tatrzańskie

Tagi: , , , ,