Dolina Kościeliska – kto jeszcze tam nie był, powinien odwiedzić to piękne miejsce, w którym można zobaczyć mnóstwo niezwykłych widoków i swoją wędrówkę zakończyć w Schronisku na Hali Ornak a następnego dnia wyruszyć na szlaki lub jeszcze tego samego dnia wrócić do Kir i do Zakopanego. Zwykle turyści mówią  „Schronisko w Dolinie Kościeliskiej”, ale tak naprawdę jest to Schronisko Górskie na Hali Ornak – warto to zapamiętać, by poprawnie nazywać miejsca w Tatrach. 

Dolina Kościeliska należy do najpiękniejszych miejsc w naszych pięknych górach. Jej długość to około 9 km, a czas przejścia to około 1,5 – 2 godziny, ale Schronisko Ornak - Dolina Kościeliskawarto poświęcić odrobinę więcej czasu na przejście, by móc podziwiać niezwykłe widoki. Warto również odwiedzić Jaskinię Mroźną, Wąwóz Kraków czy Jaskinie Mylną i Raptawicką (tu niezbędne będą latarki i doświadczenie w jaskiniach). Po tej dolinie również można przejechać się bryczką, ale my zdecydowanie polecamy korzystanie z własnych nóg, a nie z nóg koni ciągnących bryczki z turystami.

Hala Ornak to zwykle miejsce, w którym „niedzielni turyści” mają swój punkt docelowy wypraw do Doliny Kościeliskiej. Od czasu do czasu po wizycie w Schronisku na Hali Ornak niektóre osoby wybierają się nad piękny Smerczyński Staw, do którego dojście zajmuje około 30 minut. Wystarczy popatrzeć na mapę by zobaczyć, że od ornaczańskiej hali można dość chociażby do Doliny Chochołowskiej, a szlakami odchodzącymi od Doliny Kościeliskiej można dotrzeć np. na Stoły.

Schronisko na Hali Ornak jest znakomitym miejscem wypadowym do pięknych Tatr Zachodnich. Osoby, które nocują w tym obiekcie, mogą wybrać się na grań Czerwonych Wierchów, Starorobociański Wierch, Ornak czy na Wołowiec i Jarząbczy Wierch. W schronisku chętnie nocują osoby, które mają w zwyczaju kilkudniowe wyjścia w góry, a nie tylko jednodniowe wyprawy na niewielkich dystansach. Dzięki temu wieczorną porą, gdy wszyscy „niedzielni turyści”, których można nazwać również „jednodniowymi turystami” wrócą już do Kir, można poczuć naprawdę przyjemny, typowo górski klimacik, posłuchać opowieści doświadczonych górołazów, posiedzieć przy grzańcu czy góralskiej herbatce.

Tzw. „niedzielni turyści” pojawiają się przy schronisku w okolicach godziny 11.00. Gdy wyruszymy z Kir około godziny 8.00 to o 9.30 możemy spokojnie usiąść przy budynku przy którymś ze stolików i zjeść smaczną jajecznicę czy spróbować aromatycznej i naprawdę pysznej szarlotki. Wiele osób twierdzi, że szarlotka w Schronisku na Hali Ornak jest najlepsza w całym Zakopanem. Menu dostępne dla turystów jest bardzo obszerne, więc każdy może znaleźć coś smacznego, a jeśli chodzi o ceny to są one wysokie, ale da się to przeżyć. Pamiętajmy, że w schroniskach obowiązuje samoobsługa więc nie czekajmy przy stoliku, aż ktoś przyniesie nam posiłek! Oczywiście możemy zabrać własne kanapki czy termos z kawą i skorzystać z możliwości wypoczynku obok pięknego górskiego obiektu.  Trzeba się liczyć z tym, że w godzinach od około 11.00 do 17.00 schronisko oblegane jest przez turystów, więc kolejki zarówno do toalety jak i do zakupu posiłków są ogromne.

Jeśli chodzi o ofertę noclegów to dla turystów dostępne jest 55 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4-, 8-osobowych. Warunki są całkiem przyjemne, ale da się odczuć, że schronisko ma już długą historię (chodzi o skrzypiące podłogi czy łóżka).

Aktualne ceny w Schronisku na Hali Ornak:

Struktura pokoi                        cena 1 – go miejsca

2 – osobowy z umywalką              50 zł

2 – osobowy                                    48 zł

3 – osobowy                                    48 zł

4 – osobowy                                    45 zł

6,7,8 – osobowy                             35 zł

Rezerwacji miejsc noclegowych należy dokonać z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, ale zdaniem turystów w tym miejscu najłatwiej znaleźć wolny pokój. Podobnie jak w przypadku Schroniska nad Morskim Okiem, tu też warto wykorzystać możliwość noclegu jeśli ma się w planach wczesne wyruszenie na szlaki, a nie jedynie spędzenie nocy by sprawdzić „jak to jest nocować w górskim schronisku”. Należy również pamiętać, że warunki schroniskowe odbiegają bardzo wyraźnie od warunków hotelowych.

Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak
skrytka pocztowa 11
34-505 Zakopane 7
00 48  1820 705 20