fot. Karczma u Ratowników

„Proszę mnie zawieźć do Karczmy u Ratowników”. „Panie, a gdzie to jest? 10 lat jeżdżę taksówką po Zakopanem i nigdy o takiej karczmie nie słyszałem. Nie ma czegoś takiego.”  – takie słowa można usłyszeć bardzo często nawet od miejscowych taksówkarzy. Wśród Zakopiańczyków również ciężko znaleźć osoby, które wiedzą o jakim miejscu mowa i gdzie takiej karczmy szukać. Dlaczego o tym niezwykłym miejscu tak wiele osób nie ma pojęcia? Być może powodem jest to, że ta karczma jest zupełnie inna niż te, które w Zakopanem oblegane są przez turystów. Tu można poczuć zupełnie inny klimat i zrelaksować się w zupełnie innym towarzystwie… 

Karczma u Ratowników, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się u Ratowników TOPR czyli przy siedzibie głównej na ulicy Piłsudskiego 63a. To właśnie przy budynku, który praktycznie każdy turysta mija podczas swojego pobytu w Zakopanem, można znaleźć knajpkę, w której wciąż uśmiechnięta Pani Ania gospodarzy i wprowadza naprawdę przytulny klimat, który sprawia że kto raz odwiedzi to miejsce – będzie chciał wracać tu na zimne piwko przy każdej wizycie w Tatrach. Od godziny 18.00 można przychodzić do karczmy i relaksować się w towarzystwie wspaniałych Ratowników – nie tylko tych, którzy wpadną tu na piwko po służbie, ale również wśród TOPR-owców spoglądających na gości z przezabawnych karykatur i zdjęć wiszących na ścianach.

Sam wystrój miejsca, w którym Ratownicy po pracy mogą się zrelaksować i odprężyć, zasługuje na szczególną uwagę. Nie zobaczymy tu typowego wystroju karczm w Zakopanem czyli starych elementów wyposażenia domu (naczynia, góralskie portki, drewniane kołyski itp.). Elementy wystroju są związane z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym – są to różnorodne sprzęty wykorzystywane przez Ratowników, fotografie na których można zobaczyć kawał historii Ratownictwa czy zabawne karykatury Ratowników, którym wielu turystów zawdzięcza życie. Oczywiście jak na góralską knajpkę przystało – w wystroju dominuje drewno, które dodaje uroku.

Jeśli zastanawiacie się czy do Karczmy u Ratowników mogą przychodzić jedynie osoby pracujące w TOPR to odpowiadamy – każdy może odwiedzić to miejsce! Powiemy więcej – każdy, kto kocha góry, powinien przynajmniej raz postawić tu swoją stopę i poznać miejsce, w którym przy odrobinie szczęścia można posłuchać opowieści osób, które każdego dnia narażają swoje życie dla innych, by mogli wrócić do domu z górskich wypraw. Dzięki Ratownikom i uśmiechniętej, bardzo sympatycznej Pani Ani karczma różni się od pozostałych i jest prawdziwie góralskim miejscem – dla TOPR-owców górali i dla gości, którzy chcą spędzić czas w towarzystwie Ratowników, a nie dla Krupówkowiczów, którzy Zakopane kojarzą jedynie z przesiadywaniem w karczmach, które tak naprawdę niewiele mają wspólnego z prawdziwymi knajpkami dla stuprocentowych górali.

W tym roku, dokładnie 17 września, Forumowicze z ZakopaneForum.pl odwiedzili Karczmę u Ratowników i skorzystali z gościnności właścicieli, którzy umożliwili zorganizowanie forumowej imprezy i ogniska z Ratownikami. Dla Forumowiczów było to fantastyczne przeżycie, bo nie każdy może posiedzieć przy ognisku z Ratownikiem TOPR i posłuchać opowieści z akcji ratunkowych. Wielu z uczestników tego wydarzenia z pewnością ponownie odwiedzi knajpkę, która gwarantuje niezwykłe przeżycia, niepowtarzalny klimat i spokój.

Karczma u Ratowników
ul. Piłsudskiego 63a
34-500 Zakopane

0048 18 206 36 34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy!

Komentuj

Kategorie: CiekawostkiKarczmy i restauracje

Tagi: , ,