fot. Klub Ratowników i Sympatyków TOPR

O Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym chyba nie trzeba opowiadać nikomu, kto zagląda na nasz portal. Każdy, kto przynajmniej raz odwiedził Tatry z pewnością wie, że TOPR dba o bezpieczeństwo turystów i rocznie udziela pomocy w tysiącach przypadków. Chcielibyśmy odrobinę przybliżyć Wam działalność grupy ludzi, którzy tworzą Klub Ratowników i Sympatyków TOPR w Chicago.

Dlaczego w Chicago? Z pewnością wielu z naszych czytelników wie, że ogromna liczba górali z krwi i kości mieszka w Chicago i w okolicach. Można pokusić się o stwierdzenie pół żartem, pół serio że gdyby górale zza oceanu wrócili do Zakopanego to nie byłoby już tam miejsca dla ceprów, a samo miasto rozrosłoby się do rozmiarów połowy Warszawy. Wielu ratowników, którzy przechodzą na emeryturę, chętnie wyjeżdża do „drugiego Zakopanego” za oceanem. Właśnie tam od wielu lat działa Klub Ratowników i Sympatyków TOPR, który realizuje bardzo ważną misję nie tylko dla społeczności góralskiej w USA ale również dla aktywnie działających ratowników górskich w Polsce.

Klub rozpoczął swoją działalność w 1981 roku. Inicjatorem był Jan Bachleda, który jako pierwszy udzielił finansowego wsparcia Ratownikom Tatrzańskim. Do Jana Bachledy szybko dołączyli kolejni ratownicy TOPR przebywający na emigracji za oceanem. Byli to m.in. Józef Majerczyk, Jan Suleja, Marek Gąsienica Byrcyn, Józef Bukowski czy Józef Harmata. Na działanie klubu zezwolili ówczesny Naczelnik GOPR – Grupy Tatrzańskiej Jan Komornicki i Prezes GOPR Jerzy Ustupski. Działalność prowadzona była przy Kole Zakopane ZPPA (Związek Podhalan w Północnej Ameryce).

Aktywność Klubu Ratowników i Sympatyków TOPR zmalała gdy Bóg zabrał do siebie dwóch ważnych członków. Byli to Jan Suleja i Marek Gąsienica Byrcyn. Działalność ograniczyła się do kontaktów sporadycznych z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Dopiero w 2007 roku, gdy do Chicago przybył ratownik Zdzisław Hoły, życie klubu na nowo rozkwitło. Za zgodą starszych ratowników Zdzisław Hoły rozszerzył Klub Ratowników i Sympatyków TOPR o ratowników WOPR, GOPR i sympatyków tych organizacji ratowniczych.

Pierwszą imprezą organizowaną przez klub były Obchody 100-lecia istnienia TOPR połączone z Wystawą Ratownictwa. Oczywiście impreza odbyła się w Chicago, gdzie od 2007 roku odbywają się liczne wydarzenia organizowane przez Klub Ratowników i Sympatyków TOPR i w których udział biorą całe rodziny sympatyków ratownictwa. Od 2010 roku klub jest oficjalnie zarejestrowany w ZPPA i działa w strukturach Związku Podhalan jako Koło 87.

Czym zajmuje się klub? Głównym zadaniem Klubu Ratowników                      i Sympatyków TOPR jest promowanie i wspieranie działalności TOPR w Polsce, a także wsparcie dla GOPR i WOPR. Klub organizuje szereg wydarzeń i imprez, takich jak ogniska i pikniki, zabawy z okazji Dnia Ratownika, prelekcje z topografii Tatr, bezpieczeństwa w górach czy historii ratownictwa. Pozyskane z imprez środki finansowe zostają przekazane dla Klubu Seniora TOPR, GOPR i WOPR, a także na aktywną działalność TOPR. Dzięki promocji ratownictwa klub przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa turystów górskich chodzących po tatrzańskich szlakach.

Liczne pikniki, imprezy i ogniska organizowane przez klub w Chicago sprawiają, że dla ratowników przebywających za oceanem i dla ich rodzin Zakopane i kultura wywodząca się z pochodzenia i pełnionych w TOPR funkcji są cały czas blisko, tak jakby nigdy nie wyjeżdżali z Polski i Tatr. Jedyne, czego może brakować to niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju Tatry, za którymi członkowie i sympatycy klubu z pewnością tęsknią.

Pomoc Klubu Ratowników i Sympatyków TOPR dla ratownictwa tatrzańskiego to nie tylko środki finansowe, ale również wsparcie w organizacji imprez, uczestnictwo w ważnych wydarzeniach czy finansowanie tablic pamiątkowych dla ratowników, którzy zginęli w Tatrach, dla których tablice odsłaniane są na Wiktorówkach. Znaczenie działalności klubu z Chicago jest ogromne również dlatego, że za pomocą wydarzeń i imprez, a także za pomocą portalu społecznościowego facebook rozsławia on polskie ratownictwo, z którego możemy być naprawdę bardzo dumni.

Jeśli chcielibyście śledzić na bieżąco wydarzenia związane z Klubem Ratowników i Sympatyków TOPR to zapraszamy na profil na facebooku.

Komentuj

Kategorie: Ratownictwo

Tagi: , , , , , ,