fot. Busy Zakopane

Osoby, które po raz pierwszy wybierają się do Zakopanego zastanawiają się często w jaki sposób poruszać się po Zakopanem, jak dojeżdżać do wejść na szlaki. Niektórzy bardzo dziwią się, że w Zakopanem nie kursują tramwaje czy coś takiego jak ZKM. Przedstawimy tu w możliwie jak najbardziej przystępny sposób jak poruszać się po Zakopanem, by było to wygodne i w miarę możliwości niedrogie.

Po Zakopanem można poruszać się w tradycyjny sposób, czyli piechotą, ale trzeba liczyć się z tym, że gdy wraca się ze szlaku późnym popołudniem to spacer chociażby z Kuźnic w stronę Krupówek to kilkadziesiąt minut dodatkowego wysiłku. Niektórzy turyści mówią otwarcie, że wolą swoje nogi wykorzystywać do przemierzania szlaków tatrzańskich niż do spacerów po mieście.

Wybierając przemieszczanie się za pomocą samochodu trzeba wziąć pod uwagę trzy rzeczy. Dojeżdżając do szlaku np. w Chochołowie i zostawiając tam samochód, trzeba zejść ze szlaku w tym samym miejscu, by wrócić po samochód. To nie jest wygodne rozwiązanie, gdyż wielokrotnie zdarza się, że w trakcie wyprawy zmieniamy zdanie czy warunki zmuszają nas do zmiany trasy. Poza tym trzeba mieć świadomość, że jazda samochodem po Zakopanem wiąże się z wysokimi opłatami za parking. Praktycznie w każdym miejscu, gdzie można znaleźć parking, zobaczyć można parkingowych, którzy pobierają wcale nie małe opłaty za zaparkowanie samochodu. Dodatkowo w centrum Zakopanego ciężko znaleźć wolne miejsca parkingowe, co sprawia że najczęściej auto trzeba zostawić daleko od centrum, co z pewnością nie jest wygodne zwłaszcza zimową porą.

Rozwiązaniem często wykorzystywanym zwłaszcza wieczorną porą są taksówki. Postój taksówek znajduje się obok dworca PKS i PKP, a także praktycznie przy samych Krupówkach (obok Karczmy Gazdowo Kuźnia) i przy stoiskach z pamiątkami na ul. Kościuszki (obok Pizza Hut). Taksówki można zamówić również telefonicznie:

Radio Taxi Giewont 18 196 26 czy Radio Taxi „TATRY” 18 206 66 66

Pamiętajcie, by korzystając z taksówek, zwracać uwagę na licznik, bo niestety zdarza się, że za tą samą trasę przejeżdżaną w tych samych godzinach i takim samym tempem, płaci się nawet o 5 czy 10 zł więcej. Warto również kontrolować to, czy przypadkiem taksówkarz nie wiezie nas dłuższą drogą czy kilka razy nie mijamy tego samego miejsca. Takie rzeczy zdarzają się wszędzie, dlatego zawsze warto uważać na przejazdy taksówkami.

Najlepszym i najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są busy jeżdżące po całym Zakopanem. Za pomocą busów można dostać się do każdego miejsca w Zakopanem i w okolicach, czy to do Kuźnic czy do Kir czy Chochołowa czy do Palenicy Białczańskiej. Postój busów znajduje się tuż przy dworcu PKS i PKP. Pierwsze busy wyjeżdżają około godziny 6.00. Przystanki busów rozsiane są po całym Zakopanem, a busy kursują bardzo często – w okresie wakacyjnym czy ferii zimowych busów kursuje naprawdę mnóstwo, więc czasami warto poczekać na następny zamiast wciskać się na siłę do pełnego busa. Pamiętajcie, że większość kierowców busów odjeżdża dopiero, gdy załadują busa co do ostatniego miejsca. Za miejsca stojące płaci się tyle samo, co za miejsca siedzące! Maksymalna cena przejazdu na dzień 07.11.2011 to 10 zł za kurs z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej (trasa do Morskiego Oka), z Krzeptówek do Zakopanego opłata wynosi 3 zł, a z Doliny Chochołowskiej do Zakopanego 6 zł. Nie ma czegoś takiego jak bilety ulgowe czy studenckie.

Naszym zdaniem najlepszą opcją przemieszczania się w Zakopanem są busy, które są znacznie tańszym rozwiązaniem niż taksówki czy jazda samochodem. Korzystając z busów pamiętajcie, że jeśli wybieracie się na dłuższe trasy to warto zapytać o której w danym okresie roku odjeżdżają ostatnie busy, by wiedzieć o której maksymalnie trzeba stawić się na przystanku. Pamiętajcie, że jeśli nie zdążycie wrócić np. do Palenicy Białczańskiej przed odjazdem ostatniego busa to koszt taksówki do Zakopanego to ponad 200 złotych!

Komentuj

Kategorie: Okiem Internauty

Tagi: , , ,