fot. Mateusz Uznański

Zakopane – zachwyci zarówno tych, którzy kochają sporty zimowe, piesze wędrówki, jak i tych, którzy nie zamierzają wystawiać nosa z kawiarni na Krupówkach. To najwyżej położone miasto w Polsce od długiego czasu przyciąga wielu turystów.

 

Ten, kto nie był w Zakopanem, nie może powiedzieć, że zna polskie góry. Ale ten, kto widział tylko Zakopane, wie o nich niewiele więcej. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć na Krupówkach. Od kilkudziesięciu lat jest to słynny deptak w mieście – można tu kupić najlepsze oscypki, wiele pamiątek i… spotkać mnóstwo znajomych. Dużo tam pięknych, drewnianych chałup. Na początku ulicy można zobaczyć pierwszy zakopiański hotel – „Pod Giewontem”. Niestety nie jest on czynny dla turystów. Dalej, po lewej stronie, widnieje nad dachami domów kościół parafialny Świętej Rodziny. Warto wejść do niego na chwilę, obejrzeć wystrój i się wyciszyć.

 
Polecam przejść się w kierunku kolejki na Gubałówkę. To tutaj, przy ul. Kościeliskiej, znajduje się dawny, drewniany kościół parafialny. Mimo że jest mały panuje w nim wyjątkowo ciepły nastrój. W jego pobliżu znajduję się cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Jest on niezwykłym miejscem. Znajdują się tu groby m.in. Władysława Orkana, Tytusa Chałubińskiego, Kazimierza Przerwy Tetmajera.
Przy tej samej ulicy znajduje się willa Koliba, którą zaprojektował Stanisław Witkiewicz, a wybudowali górale. Dziś mieści się tu Muzeum Stylu Tatrzańskiego. Jeśli nadal chcemy zwiedzać zakopiańskie zabytki należy wrócić na zatłoczone Krupówki i swoje kroki skierować do Muzeum Tatrzańskiego. Znajduje się w nim wzór starej góralskiej chaty.

 
Warto również wybrać się na ul. Kasprusie, przy której stoi Willa Atma, obecnie jest to muzeum Karola Szymanowskiego. Często odbywają się tam koncerty na fortepianie. Nie możemy pominąć Teatru Witkacego przy ul. Chramcówki. Budynek został odbudowany w 1984 r. Dziś można tam napić się herbaty i powspominać jak mogło wyglądać Zakopane Witkacego. Choć Zakopane jest niewielkie, można w nim spokojnie spędzić czas i odkrywać nowe zabytki.

W górach na turystów czeka tyle samo atrakcji.  Koniecznie należy zobaczyć Dolinę Kościeliską. To jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Ci, którzy nie lubią pieszych wędrówek mogą wynająć przy wejściu dorożkę, którą dojadą aż do Polany Pisanej. Kolejnym ważnym punktem jest Gubałówka. Wejdziemy na nią pieszo, jak i dojedziemy kolejką. Z wagoników kolejki widać malownicze pejzaże Tatr. Atrakcją Gubałówki jest tor saneczkowy mierzący prawie kilometr długości. Następną atrakcją jest Kasprowy Wierch. Tam także dostaniemy się kolejką. Ze szczytu obejrzymy piękną panoramę Tatr.

Z Kasprowego Wierchu najlepiej zejść o własnych siłach jednym z dwóch szlaków: żółtym  przez Halę Gąsienicową lub zielonym  przez Myślenickie Turnie. Warto też odwiedzić Morskie Oko. Jest to jedno z najpiękniejszych jezior w Tatrach, przepięknie otoczone szczytami (m in. najwyższym szczytem Tatr – Rysami). O każdej porze roku Morskie Oko przyciąga wielu turystów. Dla bardziej doświadczonych można polecić wejście na Giewont. Jego masyw góruje nad Zakopanem i jest z niego doskonale widoczny. Panorama Zakopanego z masywem Giewontu w tle zapiera dech w piersiach.

 

Autor tekstu: Aleksandra Świderek 

Komentuj

Kategorie: Okiem Internauty

Tagi: , , , ,