Pęksowy Brzyzek

Od połowy czerwca 2014 roku przy wejściu na Cmentarz na Pęksowym Brzyzku turyści zobowiązani są do uregulowania płatności – 2 zł od osoby dorosłej, 1 zł od uczniów i studentów. Z opłat zwolnieni są mieszkańcy powiatu tatrzańskiego i krewni osób pochowanych na cmentarzu.  Parafia swoją decyzję tłumaczy zamiarem przeznaczenia dochodu z opłat na utrzymanie i remont cmentarza i Starego Kościółka.

Niektórzy przewodnicy tatrzańscy namawiają turystów to bojkotowania opłaty, ponieważ chodzi o zasady, o traktowanie Cmentarza na Pęksowym Brzyzku z powagą i szacunkiem, na jakie zasługuje miejsce pamięci. Opłata za wstęp, jak do muzeum, zdaniem turystów i przewodników, uwłacza godności tego miejsca, nadaje mu wymiar komercyjny. Zarabiać na pamięci o zmarłych? W opinii przewodników wprowadzenie opłaty sprawi, że zmniejszy się liczba osób odwiedzających wyjątkowy cmentarz pod Tatrami.

Decyzja Proboszcza może doprowadzić do tego, że kolejne piękne, klimatyczne, prawdziwie zakopiańskie, wartościowe miejsce zostanie zapomniane i będzie omijane przez większość turystów, którzy swoje 2 złote będą woleli wydać na Krupówkach niż płacić za możliwość chwili zadumy nad grobami tych, którzy spoczywają na zakopiańskim cmentarzu.

Co o opłatach na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku myślą osoby odwiedzające Zakopane? Chcielibyśmy podzielić się z Wami opinią, którą w sieci opublikowała Gabi Kantarska:

Kiedy wpadam do Zakopanego to tylko po to…. by stanąć nad grobem Tetmajera, Krzeptowskiego, Witkiewicza czy Chałubińskiego oraz wielu wybitnych rodaków. Zakupuję znicz i modlę się… taka chwila zadumy nad życiem i śmiercią. Wspominam sobie czasy kiedy spacerowałam z Tatką i rozmawiałam o różnościach tego Świata… Wróćmy do cmentarza – pochylam się nad grobem , zapalam znicz i zamieram w modlitwie. Ot tak… jak nad grobem Tatki….

Nie wyobrażam sobie, by ktoś „obcy” musiał zakupić bilet, by zmówić modlitwę i zapalić światełko pamięci!  Czy pamięć warta jest raptem 2 zł?!
Nie!!!! Jest bezcenna !!! Księże proboszczu – to profanacja… wycenia ksiądz wsparcie nad duszą na 2 złote?!
Słyszałam teksty, że to wejście jak do muzeum ….
Hm, muzeum…. a buty zmienne w cenie? Bo takowe często się zakładało, by zwiedzić niezwykłe miejsca!!! A Noc Muzeów? Bilet za free ???  A …, czy modlitwa wtedy będzie bardziej wartościowa?

Opieka nad cmentarzem to rzecz święta …. nie urąga, by miejsca pochówku trawa zarosła…. Czas zakasać rękawy, zmyć pomniki z kurzu, wypielić trawy…  Czynię to często, by pomnik Tatki „świecił miłością”.
To miejsce niezwykłe, każdy to wie….
Cmentarz na Powązkach w Warszawie, byłeś tam? A warto…. 43 ha ziemi… na której pochowano wielu wybitnych ludzi …. i tych mniej znanych… ale ludzi.  Tłumnie chodzący „turyści” w zadumie…. w ciszy…. jak na Pęksowym …  za darmo!!!!

Nie jestem skąpa… ale zadziwia mnie fakt „ściągnięcia kasy ” od turystów… W tak niezwykłym miejscu…. Może przed cmentarzem warto do biletu dołożyć czapeczkę, piwko? Szybciej sprzeda się bilet…..

W tym dziwnym Świecie wszystko jest na sprzedaż. Kiedy mam ochotę idę , by „pogadać ” ze zmarłym….. taka dziwna więź….
Chyba jestem głupia, może inaczej spozieram na Świat, który coraz bardziej mnie przeraża!!!!
NEKROLOGI

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.
Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie stracił
[W. Szymborska]

owa mądrość na stronie internetowej Cmentarz na Pęksowym Brzyzku ….
paradoks?

…chwiejna waluta.Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie stracił
Czy Ich wieczność warta jest 2 zł???

..pamięcią im się płaci…..  pamięć owa warta dziś DWA ZŁOTE !!!!!

A gdzie zamysł mniej rzeczywisty ? Gdzie wspomnienia o zmarłych, o ich wyczynach, „majątkach kultury” ????  Może by tak…… wieczór wspomnień na Cmentarzu uczynić?  Poezją zarazić…. miłością do Tatr….. dobrocią i wiarą…

Przepraszam, to moje zdanie….. jakoś w moim wnętrzu Szymborskiej słowa inne mają znaczenie….

Co o tym myślisz ?

„Coraz mniej mnie w ludzkiej skórze
skoro Świat w wilka finansjery skórę zakłada
czas zedrzeć fałsz i obłudę
na grani w prostocie nagości stanąć
spojrzeć na szczyty niezakłamane
i oddać Im się w ramiona….

Zrozumieć, co niezrozumiane
dopisać słów niewypowiedziane
odziać pychę w skromność pożądaną
i zmarłym wieczności dochować ”

Powtarzać będę:
– nie o 2 zł chodzi ….. ale o moralność , o zachowanie powagi….. a to już o śmieszność zakrawa !

Dziwnie z tym się czuję….. w sumie…. wieczora każdego „wieczny odpoczynek zmawiam” z sumiennością, by nie zapomnieć o zapomnianych…..

Gabi Kantarska

A jakie jest Wasze zdanie na temat opłat na Pęksowym Brzyzku?

Fotografia z miniatury: Agencja Gazeta

fot. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

źródło: obiezyswiat.org – Halszka

Komentuj

Kategorie: AktualnościOkiem Internauty

Tagi: , ,