Dolina Chochołowska to zdaniem wielu turystów najbardziej nudna dolina całych Tatr. Na taką opinię wpływa fakt, że ogromna część trasy przebiega środkiem lasu więc ciężko tu o piękne, górskie widoki. Po wielu kilometrach łatwej do przejścia trasy dociera się do pięknej Polany Chochołowskiej, która stanowi atrakcję zwłaszcza wiosną, gdy cała pokrywa się pięknymi krokusami. Widok całej Polany Chochołowskiej porośniętej krokusami to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie można zobaczyć odwiedzając to miejsce w Tatrach.

Długość Doliny Chochołowskiej to około 10 km, z czego duża część to szlak przez wspomniany las. Czas przejścia pieszo trasy to około 2,5 godziny do samego Schronisko na Polanie ChochołowskiejSchroniska na Polanie Chochołowskiej (w dół około godzina i 45 minut). Mnóstwo osób chcąc zaoszczędzić sobie drogi przez las wybiera jedną z trzech możliwości: przejazd rowerem przez drogę prawie do samego schroniska, jazdę bryczką, którą można dojechać do Polany Huciska lub przejazd kolejką „Rakoń” (koszt 5 zł), która również dojeżdża do Polany Huciska. Korzystając z kolejki można zaoszczędzić naprawdę sporo czasu i dość od powyższej polany do schroniska w około 70 minut.

Docierając do Schroniska na Polanie Chochołowskiej warto wstąpić do niego na chwilę, by zobaczyć że w Tatrach istnieją nie tylko schroniska drewniane, ale również murowane. Jest to bardzo duży i solidnie wyglądający obiekt, w którym czeka aż 121 miejsc noclegowych dla osób, które chciałyby z samego rana wyruszyć w Tatry Zachodnie. Wielu miłośników górskich wypraw właśnie z tego miejsca rozpoczyna wędrówkę na Grzesia, Rakonia, Wołowca, Starorobociański Wierch, Kończysty Wierch, na Bystrą czy na Jarząbczy Wierch.

Wracając do oferty noclegowej to na 121 miejsc składają się:

22 pokoje 2-osobowe
1 pokój 3-osobowy
2 pokoje 4-osobowe
1 pokój 4-osobowy z łazienką
3 pokoje 6-osobowe
2 pokoje 8-osobowe
2 pokoje 14-osobowe

W tym obiekcie zdecydowanie łatwiej o miejsca na tzw. romantyczny pobyt w górskim schronisku, ale rezerwacji należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem. Warto pamiętać, że zaliczki za rezerwację miejsca zwracane są najpóźniej na 3 tygodnie przed planowanym przyjazdem. Chociażby po tym zapisie można wywnioskować, że rezerwacji miejsca dokonuje się nawet na kilka tygodni przed przyjazdem w Tatry.Polana Chochołowska - Schronisko

Ceny noclegów uzależnione są od sezonów. Sezon niski:

pokój 2-osobowy z umywalką – 45 zł
pokój 2-osobowy bez umywalki – 40 zł
pokój 3-osobowy – 40 zł
pokój4-osobowy z łazienką – 45 zł
pokój 4-osobowy – 35zł
pokój 6-osobowym z umywalką – 35 zł
pokój6-osobowy bez umywalki – 30 zł
pokój 8-osobowy – 30 zł
pokój 14-osobowy – 25 zł
podłoga – 20 zł

Sezon wysoki (25.XII do 3.I, Święta Wielkanocne, 29.IV do 4.V, 15.VI do 15.IX):

pokój 2-osobowy z umywalką – 55 zł
pokój 2-osobowy bez umywalki – 45 zł
pokój 3-osobowy – 40 zł
pokój4-osobowy z łazienką – 55 zł
pokój 4-osobowy – 35 zł
pokój 6-osobowym z umywalką – 35 zł
pokój6-osobowy bez umywalki – 30 zł
pokój 8-osobowy – 30 zł
pokój 14-osobowy – 25 zł
podłoga – 20 zł

Jeśli chodzi o ceny posiłków w Schronisku na Polanie Chochołowskiej to śniadania można zjeść za 10 do 15 złotych, na obiad należy przeznaczyć od 20 do 30 złotych, a kolację zjemy za 10-15 złotych. W tym miejscu godna polecenia jest chociażby jajecznica czy kwaśnica.   Z doświadczenia raczej nie polecamy kawy sypanej, ale jak wiadomo – schronisko górskie to nie luksusowa restauracja z najlepszymi szefami kuchni. Panie na kuchni w tym miejscu starają się jak mogą i na pewno nikt ze schroniska nie wyjdzie głodny.

Klimat schroniska w Dolinie Chochołowskiej da się odczuć tak jak w przypadku innych górskich schronisk dopiero gdy jednodniowi turyści opuszczą obiekt. Wieczorną porą zastać tam można jedynie turystów, którzy chodzą dużo po górach i spędzają noce w schroniskach by nie schodzić do miasta i móc wczesnym rankiem wyruszyć w dalszą drogę.

 

 

Schronisko na Polanie Chochołowskiej
skrytka pocztowa 195
34-500 Zakopane

0048 018 20705 10