fot. Tadasana

… zaczyna się kiedy schodzimy do doliny..

„Zdobywanie gór jest sztuką miłości, motywem tożsamości, tworzeniem siebie”[1]. To jedno z moich ulubionych sentencji o górach. Ulubiona także dlatego, że dokładnie to samo można powiedzieć o praktyce jogi.

 

Co to jest joga? Joga jako starodawny system ćwiczeń fizyczno-psychicznych jest zaklasyfikowana w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu jako system rekreacji ruchowej – ćwiczenia psychofizyczne. Joga wywodzi się z Indii, gdzie jest praktykowana w różnych odmianach od ponad 4000 lat. W Polsce joga jest obecna od drugiej połowy lat 80-tych, obecnie szacuje się że ok. 6% społeczeństwa praktykuje jogę.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że joga to bardzo wyrafinowana i wszechstronna gimnastyka. Jeśli wcześniej ćwiczyliście aerobik, pilates, a nawet wspinaczkę lub sporty walki to niektóre z pozycji jogi mogą wydać się Wam znajome. Wiele pozycji jogi zostało zaadoptowanych do innych stylów ćwiczenia, właśnie ze względu na swoje dobroczynne działanie. Wielu sportowców wykonuje (świadomie lub nie) ćwiczenia mające swoje źródło w jodze. Jednocześnie joga oferuje wiele ćwiczeń niespotykanych w innych sposobach pracy z ciałem np. energetyzujące wygięcia w tył czy pozycje odwrócone.

Na fizycznym poziomie joga daje wiele dobroczynnych efektów. Tak jak wspinanie, wzmacnia całe ciało, buduje siłę i wytrzymałość, dodaje odwagi. Tak ja jazda na nartach, uczy poczucia równowagi i stabilności, dodaje energii i radości. Tak jak chodzenie po górach, odświeża, wycisza, regeneruje.

To czym joga się różni od innych form sportu? Walert Bonatti pisał: „Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.” W praktyce jogi, nie jest ważny cel, ważna jest droga do celu. Wykonując pozycje stopniowo poznajemy swoje ciało na nowo. Odkrywamy możliwości, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia, poznajemy też swoje ograniczenia. Docierając do granic swoich możliwości stopniowo uczymy się je przesuwać, odkrywając w swoim ciele przestrzeń. Pozycje jogi praktykowane z dyscypliną i uważnością pomagają nam poznać samego siebie, własne ciało, serce i umysł. Joga pomaga odnaleźć wewnętrzną równowagę i przekładać ją na lepsze relacje z światem zewnętrznym.

Góry tylko wtedy mają sens, gdy jest w nich człowiek ze swoimi uczuciami, przeżywający klęski i zwycięstwa. I wtedy, gdy coś z tych przeżyć zabiera ze sobą w doliny”[2]. Podobnie, prawdziwa praktyka jogi zaczyna kiedy schodzimy z maty i wracamy do codziennego świata, zbierając ze sobą chociaż cześć otwartości i uważności, jakie odczuwamy na zajęciach.

Czy w takim razie, joga jest dla każdego? Żeby odczuć efekty jogi wcale nie trzeba wierzyć w jej zasady. Joga jest dla każdego i każdy może z niej czerpać korzyści. Pozycji jogi (asany) są bardzo różnorodne i mogą być praktykowane niezależnie od wieku, stanu zdrowia, światopoglądu. Każdy znajdzie co innego w jodze: silne i sprawne ciało, smukłą sylwetkę, rozluźnienie i wyciszenie, pewność siebie i odwagę, pozytywne nastawienie do siebie i świata.

Ktoś mi powiedział, że góry to nic innego jak nasze spiętrzone marzenia. Moim marzeniem było otworzyć szkołę jogi w Zakopanem, stworzyć miejsce do praktyki, uczenia i spotkania się z fajnymi ludźmi. I stworzyłam, nazywa się Tadasana, co oznacza „pozycja góry”.

Naprawdę wielkie rzeczy się dzieją kiedy się spotykają ludzie z górami.

Autor tekstu: Rosela Ciko

Tadasana Szkoła Jogi
Villa Vita, ul. Krupówki 2, Zakopane
www.tadasana.pl
info@tadasana.pl
tel: 881 589 660

 


[1] W. Goetel

[2] Andrzej Zawada

Komentuj

Kategorie: AtrakcjeCiekawostki

Tagi: , , , ,