Kategoria: Ratownictwo

Jak ułatwić pracę ratownikom TOPR? Apel ratownika i kilka wskazówek

TOPR - Dolina Pięciu Stawów

Góry są niebezpieczne i wymagają szacunku i pokory. Każdego dnia słyszymy o nowych akcjach TOPR, którzy ruszają na ratunek turystom, którzy zabłądzili, nie mają sił na zejście ze szlaku, boją się samodzielnie zejść z wyższych partii gór… Wezwań jest mnóstwo. Wiele z nich spowodowanych jest bezmyślnością turystów, brakiem odpowiedniego przygotowania, brakiem wiedzy czy wyobraźni. Niestety […]

Ostatni lot Sokoła – wspomnienia ratownika

fot. Sokół 1994

11 sierpnia 2014 roku minęło dokładnie 20 lat od katastrofy śmigłowca TOPR w Dolinie Olczyskiej, w której zginęło dwóch ratowników i dwóch pilotów. Chcielibyśmy zaprezentować Wam wspomnienia Zdzicha – ratownika TOPR, który był obecny tego dnia w miejscu katastrofy, a dziś zechciał podzielić się z nami autentycznymi wspomnieniami z ostatniego lotu Sokoła.

Aplikacja „Ratunek” – dla bezpieczeństwa w górach!

Aplikacja mobilna Ratunek

Dzięki współpracy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, operatorem linii komórkowej Plus i firmy Paga Solutions powstała nowoczesna aplikacja komórkowa o nazwie „Ratunek”, która ma ułatwić pracę górskich ratowników i zwiększyć bezpieczeństwo turystów poruszających się górskimi szlakami. Samo wezwanie pomocy w górach to nie wszystko. Należy również jak najdokładniej określić miejsce, w którym znajduje się osoba poszkodowana. […]

5-latek na Orlej Perci czyli rozsądek na wakacjach

Śmigło policyjne w TOPR

Zabrać dziecko w Tatry to wspaniała sprawa, ale tylko jeśli rodzic jest osobą odpowiedzialną i potrafi zadbać o bezpieczeństwo własne i swojego potomka. Niestety w tym artykule chcę poruszyć sytuację, w której ojciec wykazał się skrajną głupotą, która mogła zakończyć się tragedią. Kto normalny zabiera 5-latka na najtrudniejszy szlak po polskiej stronie Tatr?

O Tatrach i TOPR z Eweliną Zwijacz-Kozicą czyli poznaj Zakopianki

fot. Ewelina Zwijacz-Kozica

Wiesz co się dzieje, gdy zamiast marzyć zarzucasz na plecy armię nowych wyzwań, obowiązków, wymagań i ruszasz w drogę? Stajesz się wtedy tym, kim inni tylko pragną być – spełnionym człowiekiem.