Schronisko w Dolinie Roztoki jest chyba najmniej popularnym schroniskiem po polskiej stronie Tatr. Ja, autor tego tekstu, przyznam otwarcie, że moje oczy nigdy nie miały okazji podziwiać piękna drewnianego schroniska roztoczańskiego. Przy najbliższej okazji wypadałoby nadrobić braki i zaliczyć wizytę w schronisku, które jest niedoceniane przez turystów górskich.

Dlaczego wielu turystów nie ma pojęcia o istnieniu schroniska w Dolinie Roztoki? Dlaczego wiele osób, które wiedzą o jego istnieniu ani razu go nie odwiedziło? Obiekt leży na uboczu więc trzeba poświęcić 15 minut na dojście do niego od głównego szlaku, a dla wielu ludzi to strata czasu. Zdaniem osób, które zdecydowały się na wizytę w Roztoce, warto poświęcić odrobinę czasu i podejść do pięknego, drewnianego domku, w którym można spotkać ciekawych ludzi, poczuć klimat gór i przy odrobinie szczęścia usłyszeć opowieści o roztockich jeleniach, które jesienią na polanie mają swoje rykowisko.

Z Palenicy Białczańskiej  do Wodogrzmotów Mickiewicza można dostać się w ciągu 45 minut, a stamtąd w 15 minut można dojść do schroniska w Dolinie Roztoki. Potem można udać się do Doliny Pięciu Stawów Polskich czy na spacer nad Morskie Oko. W Roztoce nocująSchronisko Roztoka najczęściej turyści, którzy chcą wybrać się rankiem na Rysy (a nad Morskim Okiem nie ma już miejsc) czy na Szpiglasowy Wierch, Orlą Perć czy Zawrat.

75 miejsc noclegowych w pokojach 2-; 3-; 4-; 5-; 6-; 8-; i 9-osobowych. Ceny w okresie sylwestrowym niezależnie od pokoju to 100 zł od osoby. W sezonie i poza sezonem ceny przedstawiają się następująco:

– pokój 2-osobowy – 30 zł/osoba  po sezonie, 40 zł w sezonie;
– pokój 3-osobowy – 30 zł/osoba po sezonie, 40 zł w sezonie;
– pokój 4-osobowy – 30 zł/osoba  po sezonie, 35 zł w sezonie;
– pokój 5-osobowy – 30 zł/osoba po sezonie, 35 zł w sezonie;
– pokój 6-osobowy – 30 zł/osoba po sezonie, 35 zł w sezonie;
– pokój 8-osobowy – 30 zł/osoba po sezonie, 35 zł w sezonie;
– pokój 9-osobowy – 30 zł/osoba po sezonie, 35 zł w sezonie;

Możemy przytoczyć opinię jednego z gości schroniska:

Schronisko w Roztoce – spokojna i miła atmosfera, można powiedzieć zacisze, zawsze kiedy tu byłem, było mało turystów. Muszę zaznaczyć, że bywałem tu tylko zimową porą. Szarlotka-pychotka.  …z „kuchni” nie korzystałem, więc nie mam wyrobionej opinii, ale powołując się na opinie innych odwiedzających, mogę powiedzieć że jest wyśmienita.  Schronisko jest pięknie odnowione, jest nowa weranda i wystrój wnętrza również nowy.  …naprawdę warto zejść ze szlaku i wstąpić, choćby napić się wyśmienitej herbatki.  Z pozdrowieniami, Grzegorz Englart

Ceny posiłków są bardzo przystępne. Śniadania i kolacje można zjeść w cenie od 10 do 15 złotych, a obiad zjemy za 20-30 złotych.

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki
Skrytka pocztowa 200
34-500 Zakopane
0048 018 207 74 42