Murowaniec to jedno z tych schronisk, do których przeciętny klapkowicz czy „niedzielny turysta” raczej nie dotrze, gdyż wymaga to większego wysiłku niż spacer do Morskiego Oka czy przejście Doliny Kościeliskiej bądź Chochołowskiej. Aby dojść do Murowańca, trzeba włożyć znacznie więcej trudu (chyba że wjedziemy kolejką na Kasprowy Wierch i zejdziemy z Kasprowego do Hali Gąsienicowej). Niewątpliwie jest to miejsce, do którego warto się wybrać, by zobaczyć naprawdę piękne widoki, które pozostaną na zawsze w pamięci. Hala Gąsienicowa jest jednym z najbardziej magicznych miejsc  w Tatrach.

Murowaniec jest znakomitym miejscem wypadowym dla osób, które chcą przejść Orlą Perć. O każdej porze roku w tym obiekcie można spotkać taterników chętnie Schronisko Murowaniecpodejmujących się wejścia na ambitne szlaki, które dla zwyczajnego klapkowicza nie są dostępne. Podobnie jak w przypadku innych schronisk, prawdziwy klimat poczujemy tu wieczorem, gdy na terenie obiektu znajdują się tylko ci, którzy następnego dnia wyruszą zdobywać szczyty.

Dla jednodniowych turystów Murowaniec zwykle jest miejscem postoju podczas przechodzenia takich tras jak Kuźnice – Murowaniec – Kościelec – Murowaniec – Kuźnice, Kuźnice – Murowaniec – Kasprowy Wierch – Kuźnice, Kuźnice – Murowaniec – Kasprowy Wierch – Świnica – Kasprowy Wierch – Kuźnice. Letnią porą przy schronisku można zobaczyć mnóstwo osób, ale nie tak wiele jak chociażby przy Morskim Oku. Oczywiście i tutaj może przywędrować klapkowicz, ale jego ponowna wizyta stanie pod ogromnym znakiem zapytania zwłaszcza po podejściu na Kasprowy. Te osoby, które tu dotrą, przyznają że warto, ale tylko osoby naprawdę lubiące chodzenie po górach i aktywny wypoczynek, wrócą tu ponownie. Przy Murowańcu krzyżuje się wiele szlaków.

Schronisko na Hali Gąsienicowej zapewnia 108 miejsc noclegowych w pokojach 2-12 osobowych. Cennik noclegów  (schronisko akceptuje karty kredytowe!):Hala Gąsienicowa - fot. S. Chowaniec

pokój 2-osobowy – 75 zł/osoba

pokój 3-osobowy – 70 zł/osoba

pokój 4-osobowy – 65zł/osoba

pokój 5- osobowy – 55 zł/osoba

pokój 6-osobowy – 50 zł/osoba

pokój 8-osobowy – 45 zł/osoba

pokój 10-12-osobowy – 40 zł/osoba

 

W Murowańcu na bardzo dużą pochwałę zasługuje jakość dań oraz obszerność karty dań.  Śniadanie można zjeść płacąc do 15 zł, obiad to przeciętny koszt 25 zł, kolacja do 15 zł. My polecamy kiełbasę smażoną z chlebem – naprawdę solidna porcja jak na jedną osobę! Warto zajrzeć do schroniska po to, by posilić się przed dalszą drogą na Kościelec czy w inne piękne miejsca Tatr.

Naszym zdaniem jeśli wybieracie się na jednodniową wycieczkę w Tatry i chcecie odwiedzić Murowaniec, warto wyjść z Kuźnic, przejść Doliną Jaworzynki, wstąpić do Murowańca, po wyjściu ze schroniska pójść na Kościelec czy nad Czarny Staw Gąsienicowy, a potem udać się na Kasprowy Wierch i zjechać kolejką z Kasprowego bądź zejść szlakiem zielonym do Kuźnic.  Dla osób, które chciałyby pochwalić się większą ilością pokonanych kilometrów interesującą trasą może być trasa: Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja – Rówień Waksmundzka – Murowaniec – Kasprowy Wierch – Kuźnice. Możliwości dojścia do tego pięknego miejsca jest naprawdę wiele, ale każda z nich wymaga wysiłku.

 Schronisko Górskie PTTK Murowaniec
skrytka pocztowa 193
34-500 Zakopane

0048 18 20126 33