fot. Lawina w Tatrach

Lawina, bo to o niej mowa, to masa śniegu, lodu lub kamieni. W Tatrach 28.01.2003 roku miała miejsce jedna z nich, która zamieniła wycieczkę młodych ludzi w góry, w koszmar i śmierć. Czy ktoś dzisiaj pamięta o tej tragedii i czy ludzie wyciągnęli z niej wnioski, czy może tkwią w ciągłym złudzeniu, że śnieg w Tatrach i nie tylko w nich to tylko i wyłącznie wspaniały, bajkowy obrazek? Czy my dziś możemy wyciągnąć wnioski? A jeśli tak…to jakie?

Tamtego feralnego dnia grupa licealistów z Tychów wybrała się razem z dwójką opiekunów na wędrówkę ku najwyższemu szczytowi po polskiej stronie Tatr-Rysy. W roku, w którym czytają Państwo ten artykuł,  mija 9 lat od tragedii tych młodych ludzi, opiekunów i ich najbliższych.

Kiedy dochodzi do tragedii, wielu z nas w pierw doznaje szoku, potem podejmuje działania. Jedni starają się uświadamiać o niebezpieczeństwie ludzi kpiących sobie z zagrożenia, a inni doceniają każdą drobnostkę i dokładają wszelkich starań, by ludzie dostrzegli w życiu to co naprawdę ważne. Niejednokrotnie jedni i drudzy często nie są rozumiani przez znaczną część otoczenia. Tak było między innymi w przypadku filmu „Cisza” (wyreżyserowany przez Sławomira Pstronogę w 2009 r.), który został stworzony właśnie na podstawie tragedii ludzi, którzy zginęli 28.01.2003 roku.

Na planie filmu aktorka Edyta Olszówka wspomniała, że kiedy czekała na swoją kolej, aby wejść do charakteryzacji, usłyszała rozmowę licealistów, studentów-mówiła, że śmiali się z tablicy ogłoszeniowej dotyczącej filmu, który jest kręcony odnośnie tragedii z 2003 roku. Rozmowa ją wręcz zmroziła, pani Edyta zrozumiała wówczas jaka panuje nieświadomość co do zagrożenia. Wcześniej zadawała sobie pytanie, które ktoś, gdzieś jej wcześniej podsunął-dlaczego właściwie kręcą ten film? Uświadomiła sobie, że wydarzenie sprzed 6 lat nic nie zmieniło w ludzkiej mentalności, tak jakby tragedia turystów z Tychów wcale nie miała miejsca……**.      Dlatego też uważam, że nie powinniśmy dać się zwieść tej ciszy i bezpieczeństwu, o którym wspomniała, również na planie filmu aktorka.

To poczucie ciszy, spokoju i bezpieczeństwa, nazwałabym stanem fałszywego bezpieczeństwa (kiedy zagrożenie jest poważne, a postrzegane bywa jako niewielkie***, a przez niektórych być może nawet żadne). Wszyscy  przecież znamy powiedzenie „cisza przed burzą”, a już najlepiej zna je Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które codziennie na wezwanie Naczelnika rusza, aby ratować ludzkie życie. W przypadku wcześniej wspomnianej  historii było podobnie. Niestety nie udało się uratować wszystkich, ale cudem był fakt, że ktokolwiek przeżył.

Jan Krzysztof (naczelnik TOPR-u) po tragedii powiedział: „Tak właśnie schodzi lawina – Zachowuje się jak rwąca rzeka, a spływa zakrętami. Wyrzuca tych na zakręcie, na dole jest najsilniejsza.”

Mając na uwadze słowa Naczelnika Jana Krzysztofa możemy wyciągnąć następujące wnioski, iż ważne w górach są zarówno sprawy takie jak: wiedza o lawinach, o poruszaniu się po górskich szlakach, przygotowanie/kondycja, sprzęt, sprawdzenie  prognozy pogody oraz stopnia zagrożenia lawinowego ale przede wszystkim zdrowy rozsądek, odpowiedzialność i świadomość, że nie każdą górę można zdobyć od razu.  Często będąc nawet tuż przy szczycie trzeba odpuścić, a zdobywcą szczytu jest się dopiero wówczas gdy zejdziemy z powrotem do doliny i będziemy mieli silną wolę aby kolejny raz wejść na szczyt w znaczeniu dosłownym jak i mentalnym.

Warto pamiętać o tych co zginęli w górach i o tych co przeżyli i ponieśli tego konsekwencje, aby nie dać się porwać ambicji, nie przeforsować własnych sił i nie zapomnieć jak ważne jest nasze bezpieczeństwo w górach, ale też by pochopnie nie oceniać tych co nie znają ogromu gór lecz uświadamiać im czym ten ogrom jest.

 **  Streszczenie wypowiedzi aktorki Edyty Olszówki z planu filmu „Cisza”, wypowiedź zamieszczona na stronie:http://www.youtube.com/watch?v=XXKZgyBmiQI

***  Stwierdzenie własne na podstawie Modelu istoty bezpieczeństwa wg Daniela Freia

 Autor tekstu: Bronk-Marwicz Agnieszka, studentka Bezpieczeństwa Narodowego na Akademii Marynarki Wojennej im. Obrońców Westerplatte

Komentuj

Kategorie: CiekawostkiOkiem Internauty

Tagi: , , , , ,