Morskie Oko

O Morskim Oku ostatnio mówi się głównie w kontekście transportu konnego i napiętej sytuacji między fiakrami a przeciwnikami wykorzystywania koni na drodze do jednego z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Dziś chcielibyśmy odejść od tego przykrego tematu i przypomnieć sobie, jak również Wam, że Morskie Oko ma w sobie coś magicznego, a zimową porą staje się jakby zaczarowane, prawie jak z bajki. Zapraszamy na wyprawę z Nadią – dziewczyną z ukulele, która wybiera się w podróż dookoła świata, a niedawno odwiedziła schronisko nad Morskim Okiem, by pokazać nam to jezioro po swojemu – z uśmiechem na ustach i bez tłumów!

Zacznijmy od początku. Kim jest Nadia? Nadia, a właściwie Anna Nadia Bandura to uśmiechnięta dziewczyna, której nie brakuje szaleństwa i odwagi! Jak sama mówi – nie potrafi usiedzieć na miejscu, jeździ po świecie z gitarą i gra na ulicach, spełnia swoje podróżnicze marzenia, kocha muzykę Taylor Swift, prowadzi świetnego podróżniczego bloga (polecamy! -> nadiavstheworld.com) i pokazuje swoim czytelnikom, że można zwiedzać świat za grosze. Odwaga, determinacja i odrobina szaleństwa – oto przepis na sukces i droga do spełniania marzeń o dalekich podróżach – efektem jest odwiedzenie 20 państw (!) i to bez finansowego wsparcia mamy: ciężka praca, studia i odkładanie na każdą kolejną podróż. Co dalej? Zbliżający się rok to wyprawa dookoła świata! Trzymamy kciuki, a tymczasem wracamy do… Morskiego Oka.

Kilka dni temu Nadia wybrała się nad Morskie Oko, by przetestować swój nowy plecak na kółkach, zrobić kilka zdjęć i pobyć trochę sam na sam. Sam na sam nad Morskim Okiem?! Okazuje się, że to możliwe! Zima to świetny czas, by wybrać się nad to tatrzańskie jezioro i pobyć tam w towarzystwie Tatr, przyrody, ciszy, magii. Zobaczcie sami – obejrzyjcie film, który udowadnia, że naprawdę można trafić w „okno ciszy”, gdy można pobyć sam na sam ze sobą, sam na sam z Tatrami, usłyszeć swoje własne myśli, zatrzymać się na chwilę, poczuć góry, usłyszeć je, doświadczyć spotkania z tatrzańską magią. Latem, gdy Morskie Oko oblegają tłumy, nie poczujecie tego wszystkiego, a największym odczuciem będzie… irytacja.

 


 

Coś wspaniałego, prawda?  Tylko człowiek i góry. W schronisku luz i mnóstwo miejsca! Uwaga! Ważna wskazówka od Nadii:

O schronisku mogę powiedzieć, że zima to świetny czas, gdyż nie ma wielu turystów (byłam sama w pokoju 3-osobowym). Dzięki temu miejsce ma swój klimat, z tą samą garstką ludzi przy śniadaniu i przy kolacji.

Nie wiemy jak dla Was, ale dla nas brzmi zachęcająco! Gdybyśmy nie zobaczyli na filmie to chyba byśmy nie uwierzyli, że schronisko nad Morskim Okiem może być prawie puste. A te widoki z okna?! Żyć, nie umierać! Aż chce się jechać do Palenicy i w podskokach pokonać asfaltową drogę, by móc zameldować się w schronisku, otworzyć okienko w pokoju, nabrać powietrza pełną piersią i chłonąć widok Morskiego Oka i Tatr.

Magię Morskiego Oka można zobaczyć wtedy, gdy… nas tam nie ma. Pewnie większość z Was zgodzi się z tym, że przeważnie nad Morskim Okiem jesteśmy właśnie wtedy, gdy są tam tłumy i gdy ciężko pomiędzy tłumami znaleźć to coś, co sprawia że można pokochać Morskie Oko. Ta letnia, sezonowa odsłona jeziora bardziej powoduje, że wolimy omijać „Moko” niż spędzać nad nim czas. Przepis na odkrycie morskoocznej magii w swoim filmie pokazała nam Nadia – nie bójmy się więc wybrać do tego niezwykłego miejsca w pojedynkę, poza sezonem, dlaczego nie zimą? Nie trzeba przecież być zaawansowanym górołazem z zimowym doświadczeniem, by móc wybrać się zimą nad Morskie Oko i poczuć jego klimat, prawda?

 

 

Anna Nadia Bandura

Anna Nadia Bandura

 

Dziękujemy Nadii za możliwość opublikowania filmu i zdjęć. Polecamy Wam śledzenie bloga i strony na Facebooku, a także kanał na YouTube, gdzie można znaleźć mnóstwo ciekawych materiałów – barwnych i szalonych – tak, jak ich autorka, której mocno kibicujemy!

Anna Nadia Bandura – Facebook – mnóstwo zdjęć, ciekawostki, po prostu życie!

Nadia vs. the world – blog – czyli o Annie Nadii, o podróżach, krajach, o wszystkim co może zainspirować Was do spełniania marzeń!

Nadia na YouTube – kanał, na którym znajdziecie filmy, porady, mnóstwo uśmiechu i pozytywnych bodźców, które mogą otworzyć Was na świat!

Autor tekstu: Agnieszka – ZakopanePortal.pl

P.S. Ja, dzięki Annie Nadii, przekonałam się do tego, że samotna wyprawa do schroniska nie jest wcale straszna i z pewnością nie będzie nudna. Trzeba tylko odnaleźć w sobie odrobinę odwagi, otworzyć się na świat i po prostu realizować swoje marzenia! Przy najbliższej okazji z pewnością wybiorę się na zimowe poszukiwanie klimatu i magii Morskiego Oka.

Komentuj

Kategorie: Ciekawostki

Tagi: , , ,