Skarby Zakopanego: Stary Kościółek i cmentarz zasłużonych

Na terenie gwarnego Zakopanego jest miejsce wyjątkowe, w którym każdy z nas może w ciszy i spokoju pozwolić sobie na chwilę refleksji. Miejscem tym jest drewniany kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, często nazywany „starym kościółkiem” oraz rozciągający się w jego sąsiedztwie cmentarz, znany jako miejsce wielu zasłużonych dla Zakopanego osobistości. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Dlaczego jest ono tak ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Zakopanem?

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i jego turystyczne walory


Zacznijmy od starego kościółka – zabytku, który powstał w połowie XIX wieku i który do dziś jest jedną z najpiękniejszych miejscowości na terenie stolicy Podhala. Ten niewielki kościółek został zbudowany z drewna modrzewiowego. Do dziś świątynia ta przyciąga swą sylwetką, dachem pokrytym gontem oraz wieżą, którą dobudowano do kościółka w latach 50-tych XIX wieku z woli księdza Stolarczyka – pierwszego proboszcza Zakopanego. W niewielkim wnętrzu widoczne są trzy ołtarze, wykonane w połowie XIX wieku. W kościele tym można również zobaczyć ciekawe malowidło, które przedstawia św. Pawła spadającego z konia. Jest to ciekawy przykład sztuki ludowej, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Pięknie prezentują się tu również współczesne stacje Męki Pańskiej, które zostały namalowane na szkle przez jedną z lokalnych artystek.

Cmentarz na Pęksowym Brzysku


Cmentarz ten powstał w połowie XIX wieku z woli księdza Stolarczyka i szybko stał się nekropolią, na której chowano osoby wyjątkowo zasłużone dla Zakopanego oraz Tatr. Ten pierwszy zakopiański cmentarz, malowniczo położony na stromym brzegu nad potokiem, jest dziś cennym zabytkiem oraz miejscem, w którym można prześledzić dzieje Zakopanego. Na teren cmentarza prowadzi piękna brama, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, z kolei na jego terenie czekają piękne nagrobki, wśród których nie brak unikalnych dzieł sztuki. Wśród 500 grobów aż 250 to groby przypominające o tych, którzy w dziejach polskiej kultury i nauki odegrali ważną rolę. Chowano tu również górskich ratowników, sportowców oraz wojennych bohaterów – głównie kurierów tatrzańskich. Intrygują symboliczne groby Witkacego i Macieja Berbeki, przyciągają groby Jana Sabały Krzeptowskiego oraz Kornela Makuszyńskiego. Taternik Jan Długosz, rzeźbiarz Władysław Hasior, botaniczka i pisarka Zofia Radwańska-Paryska, ksiądz Józef Stolarczyk – oto kolejni zasłużeni, których losy splotły się z losami Zakopanego.

Zakopane to miejsce wyjątkowe, na terenie którego z cennymi pamiątkami można się spotkać niemal na każdym kroku. Kto chce poznać dzieje tego miasta, ten koniecznie powinien odwiedzić stary kościółek oraz nekropolię, która rozłożyła się w jego sąsiedztwie. Wizyta w tym miejscu może się przemienić w wyjątkową lekcję historii, która na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie.