Giewont – jak wejść, informacje praktyczne

Giewont (1894 m n.p.m.) to bezsprzecznie najpopularniejszy górski szczyt nie tylko w Tatrach, ale także w całej Polsce. Charakterystyczny masyw, przypominający śpiącego rycerza, stał się prawdziwym symbolem Zakopanego i celem tysięcy turystów każdego roku. Co należy wiedzieć planując zdobycie Giewontu? Skąd wychodzić na tą górę?

Giewont – z doliny Strążyska


Najczęściej obieraną przez turystów trasą na Giewont jest czerwony szlak turystyczny prowadzący z parkingu przy Dolinie Strążyska. Ścieżka prowadzi wzdłuż Strążyskiego Potoku, pośród ciekawych form skalnych. Aż do Polany Strażyskiej (1040 m n.p.m.) trasa jest bardzo łagodna – dopiero od tego momentu czerwony szlak pnie się wyraźnie w górę. Las stopniowo zamieni się w kosodrzewinę, odsłaniając kolejne punkty widokowe. Czerwony szlak turystyczny wyprowadza turystów na Wyżnią Kondracką Przełęcz (1767 m n.p.m.). W tym momencie odbijamy na szlak niebieski, który doprowadzi nas już na sam szczyt. Bardzo ważną informacją jest to, że ze względu na duży ruch turystyczny w tym miejscu w kopule Giewontu niebieski szlak turystyczny tworzy jednokierunkową pętle! Słowem, wytyczono specjalne wejście i zejście – ze względu na bezpieczeństwo trzeba uważać, żeby nie iść „pod prąd”. Trasa ma 6 km długości i ok. 1000 metrów przewyższenia do pokonania. Osoby wysportowane pokonają ten dystans nawet w 1,5-2 godziny, ale większość turystów potrzebować będzie 3 lub nawet 4 godzin.

Giewont – z Kuźnic


Górskie wycieczki zazwyczaj planuje się tak, by schodzić innym szlakiem niż się wchodziło – w ten sposób jest po prostu ciekawiej. Na szczęście, polskie Tatry cechują się tak dużym zagęszczeniem szlaków turystycznych, że najczęściej nie ma z tym problemu. Drugą trasą na Giewont jest ta prowadząca z Kuźnic, dzielnicy Zakopanego położonej na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Aby ją obrać, wybieramy niebieski szlak turystyczny. Prowadzi on przez jedno z najlepiej rozpoznawalnych miejsc w Tatrach – przez urokliwą polanę Kalatówki słynącej z hotelu PTTK. W dalszej części, szlak wyprowadza do sielskiej Hali Kondratowej – tam również turysta może odpocząć za sprawą schroniska PTTK. Polana Kondratowa to także miejsce, w którym niebieski szlak turystyczny zaczyna gwałtowanie piąć się ku górze – odcinek jest wymagający kondycyjnie i zwłaszcza w upalne dni poleca się zabrać odpowiednią ilość wody. Szlak wyprowadza na Wyżnią Kondracka Przełęcz, gdzie łączy się z wyżej opisywaną trasą z Doliny Strążyska. Droga mierzy łącznie 6 km, na jej pokonanie należy rezerwować od dwóch do maksymalnie czterech godzin.

Giewont – przydatne informacje


Kopuła szczytowa Giewontu jest skalista, dla bezpieczeństwa turystów ubezpieczono ją stalowym łańcuchem. Jej pokonanie nie powinno sprawić większych trudności, jednak należy zachować koncentrację. Niebezpieczne w tym miejscu jest co innego, a mianowicie wielkie tłumy. Giewont jest wyjątkowo popularnym szczytem, w sezonie ustawiają się na szlaku długie kolejki. Góra przyciąga całe mnóstwo tzw. „niedzielnych turystów”, dla których tydzień w Zakopanem jest jedynym aktywnie spędzonym czasem w ciągu roku. Wobec tego, przypominamy o tym, że łańcucha w jednym momencie może używać tylko jedna osoba. Ze względu na spadające kamienie, należy zachować odpowiednią odległość od osoby aktualnie wspinającej się. W góry wybieramy odpowiednie obuwie – nie chodzimy po skałach w sandałach! Przede wszystkim jednak, nie lekceważmy, szanujmy innych turystów, nie śmiećmy na trasie!

1 thought on “Giewont – jak wejść, informacje praktyczne

  1. Rzeczywiście w sezonie formują się długie kolejki do wejścia na Giewont. Lepiej udać się w czerwcu, lub wrześniu.

Comments are closed.