Co warto zobaczyć na Harendzie?

Kto odwiedza Zakopane i chce możliwie jak najlepiej wykorzystać czas spędzany w tym miejscu, ten ma przed sobą wiele możliwości. Dla jednych nie lada gratką staną się górskie wycieczki, dla innych wędrówki śladami znanych Polaków, których losy związały się z losami Zakopanego. Ten popularny ośrodek turystyczny w okresie międzywojennym stał się jednym z tych miejsc, które wyjątkowo mocno przyciągały architektów, muzyków, malarzy i pisarzy. Do dziś w mieście tym można się spotkać z pamiątkami po Witkacym czy Karolu Szymanowskim, można też zajrzeć do willi, w której mieszkał i tworzył Kornel Makuszyński. A jakie atrakcje czekają na tych, którzy wybiorą się na Harendę?

Oko w oko z Kasprowiczem


Harenda to ciekawa część Zakopanego, na terenie której nuda nikomu nie zagrozi. Tu, w odległości zaledwie 4 km od centrum gwarnego Zakopanego, można nacieszyć się ciszą i spokojem. Harenda jest jednocześnie ciekawym kierunkiem wycieczki dla każdego miłośnika literatury, a najważniejszym zabytkiem, z jakim można się tu spotkać, jest willa Jana Kasprowicza. Co warto wiedzieć na jej temat?
Jak Kasprowicz i jego żona Maria, podobnie jak wielu artystów związanych z Młodą Polską, okolicami Zakopanego zainteresowali się dość mocno w okresie międzywojennym. Najpierw przybywali to na wczasy, jednak w 1923 roku zamieszkali w Zakopanem na stałe. Ich domem stała się willa na Harendzie – ciekawa budowla w stylu zakopiańskim. Dziś, dzięki żonie poety, willa ta służy jako Muzeum Jana Kasprowicza. Na zwiedzających czekają tu stylowe wnętrza oraz liczne pamiątki związane z poetą i jego rodziną. Można tu również zobaczyć galerię obrazów malarza Władysława Jarockiego, zięcia Kasprowicza, z kolei w salonie prezentowane są portrety państwa Kasprowiczów, namalowane przez Witkacego. W czasie pobytu w tym miejscu warto też zwrócić uwagę na mauzoleum, wznoszące się w pobliżu willi. Zbudowane według projektu Karola Stryjeńskiego na życzenie pani Marii, stało się miejscem jej spoczynku. Na jej życzenie przeniesiono tu również prochy poety, który pierwotnie spoczywał na słynnym cmentarzu na Pęksowym Brzysku.

Kościół św. Jana Ewangelisty i Apostoła


Dla miłośników drewnianej architektury i sztuki sakralnej, Harenda jest miejscem atrakcyjnym nie tylko ze względu na willę Kasprowicza, ale i na drewniany kościół św. Jana Ewangelisty i Apostoła. Ta cenne perełka architektury pochodzi z XVIII wieku, jednak na Harendzie pojawiła się dopiero w 1947 roku. Wcześniej kościołek ten stał w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie wieloletnie zaniedbania negatywnie wpłynęły na jego wygląd. Ratowaniem tego zabytku postanowili się zająć ksiądz Jan Tobolak, pełniące na Harendzie funkcję proboszcza, oraz prof. Władysław Jarocki. W kościelnym wnętrzu można podziwiać m.in. barokowe ołtarze oraz obrazy, których autorem jest Władysław Jarocki. Pięknie prezentują się tu również odnowione polichromie oraz figury przedstawiające Matkę Boską oraz św. Agnieszkę.

Wizyta na Harendzie to idealna propozycja dla każdego, kto w czasie wycieczki po Zakopanem chce poszerzyć swą wiedzę na temat polskiej kultury i sztuki. Nuda na Harendzie nie grozi też tym, którzy chcą spędzać wolny czas w aktywny sposób, a czekający tu wyciąg narciarski cieszy się wielkim powodzeniem wśród miłośników sportów zimowych.